Sprawozdanie z wycieczki uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy w Góry Świętokrzyskie w dniach 28.10-30.10.2024
W dniach 28 – 30 października 2024 roku uczniowie klas 1B , 2D oraz 4C pod opieką p. A.Dulskiej , R. Kozdoj oraz L. Jasińskiej wyjechali na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd realizowany był w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Podróże z klasą na który otrzymaliśmy 30 tys. dofinansowania
Głównym celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego, przyrody i historii Ziemi Kieleckiej. Uczniowie, zwiedzając wiele ciekawych miejsc i zabytków , mieli możliwość zdobywania wiedzy historycznej i przyrodniczej poprzez obserwację , doświadczanie i uczestniczenie w zajęciach edukacyjnych. Program był bogaty i różnorodny, dzięki czemu każdy znalazł coś dla siebie.
Dzień pierwszy: przyroda i historia
Wycieczka rozpoczęła się od wizyty przy słynnym dębie Bartku , który uznawany jest za króla Puszczy Świętokrzyskiej .Jest to pomnik przyrody liczący około 700 lat-1000 lat, według różnych źródeł. Przewodniczka w ciekawy sposób przybliżyła nam historię drzewa oraz związane z nim legendy, m.in. tę o królu Janie III Sobieskim, który miał pod dębem odpoczywać podczas swych podróży. Obwód pnia przy ziemi wynosi blisko 14m, wysokość 30m a rozpiętość korony 20x40m.Ogrom dębu i jego majestatyczny wygląd zrobiły na wszystkich duże wrażenie.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach, jednego z najlepiej zachowanych obiektów średniowiecznych w regionie ,którego potężne baszty górują nad okolicą. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. Zwiedziliśmy mury obronne, wieże oraz dziedziniec, na którym dawniej odbywały się turnieje rycerskie.
Przewodniczka opowiedziała nam o historii powstania Zamku, jego mieszkańcach ,burzliwych dziejach zamku, w tym o jego roli w czasie wojen i legendach związanych z tym miejscem np. o Białej Damie. Nie zabrakło czasu na podziwianie wspaniałych widoków na okolicę z zamkowych baszt.
Po południu udaliśmy się do rezerwatu geologicznego Kadzielnia w Kielcach.Jest to dawny kamieniołom, znajdujący się obecnie w centrum miasta, który został przekształcony w teren rekreacyjny z amfiteatrem i jaskiniami udostępnionymi do zwiedzania.Spacerując po ścieżkach edukacyjnych, mieliśmy okazję zobaczyć unikalne formy skalne i poznać historię powstawania wapieni, które są charakterystyczne dla tego obszaru.Podziwialiśmy kamieniołom oraz Skałkę Geologów. Zobaczyliśmy również Amfiteatr, na którym przez długi czas odbywała się znana impreza nawiązująca do znanych sabatów na Łysej Górze – Sabat
Czarownic, a który dziś przyciąga wielu artystów z całej Europy.
Dzień drugi: kultura i edukacja
Drugiego dnia wspaniałą lekcję przyrody przeżyliśmy w Jaskini Raj, która na wszystkich zrobiła ogromne wrażenie . Przewodnik oprowadził nas po malowniczych korytarzach pełnych przepięknych nacieków ,stalaktytów, stalagmitów i innych form krasowych. Szybko przekonaliśmy się, że faktycznie jest to jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń, która swą nazwę zawdzięcza wspaniale wykształconej i zróżnicowanej szacie
naciekowej.Dowiedzieliśmy się, jak powstają takie jaskinie i jaką rolę odgrywają w badaniach nad historią geologiczną regionu. Dla wielu uczestników była to pierwsza wizyta w jaskini, co sprawiło, że wrażenia były jeszcze bardziej wyjątkowe.
Następnie odwiedziliśmy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. To kameralne muzeum przybliżyło nam młodzieńcze lata tego wybitnego pisarza. Uczniowie zobaczyli salonik z Dworku Żeromskich w Ciekotach i salę lekcyjną z wyposażeniem z XIX wieku. Mieli okazję usiąść w ławach szkolnych z czasów gimnazjalnych Stefana Żeromskiego.Obejrzeliśmy pamiątki szkolne, rękopisy i zdjęcia, które pozwoliły lepiej
zrozumieć, jak wyglądała edukacja w tamtych czasach.Szczególne zainteresowanie wzbudziła lekcja muzealna , w trakcie której uczniowie poznali wiele informacji i ciekawostek związanych z osobą Stefana Żeromskiego i życiem w Polsce w tamtych latach Duże wrażenie zrobiły rekwizyty: drewniany tornister i piórnik oraz przyrząd do utrzymywania szkolnej dyscypliny.
Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Narodowym w Kielcach, dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich , który jest jedną z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. Uczniowie spacerowali po pięknych, oryginalnych wnętrzach pałacu z XVII i XVIII w. z unikatowymi elementami wystroju architektonicznego, gdzie podziwiali bogate zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego. Zwróciliśmy uwagę na wystawy stałe, m.in. poświęcone malarstwu polskiemu i europejskiemu, a także na kolekcję zabytków
sakralnych.
Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach. Podziwialiśmy piękne barokowe wnętrza, bogato zdobiony ołtarz główny oraz zabytkowe organy. Pomodliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem. Przewodnik opowiedział nam o historii katedry oraz jej znaczeniu dla mieszkańców Kielc.
Dzień trzeci: duchowość i historiaTrzeciego dnia wybraliśmy się szczyt Łysej Góry, wędrując malowniczym szlakiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego .Wybraliśmy tzw. niebieską trasę edukacyjną , a spacer zaczęliśmy w miejscowości Huta Szklana . Przy parkingu obejrzeliśmy Pomnik Katyński.Wędrując przez las podziwialiśmy piękną, złotą jesień w przyrodzie.Na szczycie odwiedziliśmy Klasztor Misjonarzy Oblatów, , jeden z najstarszych klasztorów w Polsce. Przewodnik przedstawił nam historię opactwa, które od wieków stanowi ważny ośrodek religijny i kulturowy regionu. Mieliśmy okazję zobaczyć krużganki klasztorne, bibliotekę , piękny dziedziniec, Muzeum Misyjne Ojców Oblatów, aptekę benedyktyńską oraz krypty Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.Odwiedziliśmy Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Dowiedzieliśmy się ,że w 1306 roku, Władysław Łokietek przekazał na Łysą Górę Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, na którym umarł Chrystus. Według legendy, relikwie zostały podarowane przez św. Emeryka, węgierskiego następcę tronu. Od tej pory do sanktuarium na Łysej Górze zaczęli licznie pielgrzymować wierni, w tym również królowie.Była to wyjątkowa okazja do zapoznania się z historią tego miejsca oraz znaczeniem relikwii, które są przechowywane w sanktuarium. Wielu uczestników wyraziło uznanie dla ciszy i atmosfery sprzyjającej refleksji, jakie towarzyszyły naszej wizycie.W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na gołoborzu , weszliśmy na punkt widokowy , z którego mogliśmy podziwiać piękną panoramę Gór Świętokrzyskich.
Trzydniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie była niezwykle udana. Uczestnicy mieli okazję poznać piękno przyrody, historię i kulturę regionu, a także wziąć udział w duchowej refleksji.Wyjazd przebiegł sprawnie i bezpiecznie. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni, pełni wrażeń i wspomnień, które na długo pozostaną w naszej pamięci.