• Włochy-Aversa /03.2019/

     • Erasmus+ BEL we Włoszech / Aversa / 17-23.03.2019​​​​​​​

     • "Tacy sami chociaż różni - nauka tolerancji poprzez dziedzictwo mniejszości" to tematyka drugiej mobilności projektu BEL realizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w ramach Erasmus+ w Aversie - Włochy. Jest to projekt z językiem projektowym niemieckim łączący szkoły z Włoch (Aversa oraz Bari)- Finlandię (Hanko), Słowenię (Ravne na Koroskem) oraz ZSO w Nidzicy.

      Uczestnikami mobilności są uczniowie klasy 1a /Maciej Dąbrowski, Laura Janczewska/ oraz klasy 1c /Łukasz Bieniek, Anastazja Niewiadomska/ Opiekunami podczas wyjazdu jest p.Iwona Budakow oraz p.Krzysztof Łasiewicki. Nad wszystkim czuwa główny koordynator miedzynarodowego projektu p. Sabina Wylengowska

       

      Szkoła to nie tylko nauka w szkolnej ławce.

      Zespół Szkół Ogólnokształcących od lat prowadzi różnorodne projekty międzynarodowe typu wymiany szkolne uczniów, wizyty studyjne w Bawarii, czy projekty Erasmus+ pozyskując pieniądze na ich realizację, które dla uczestników są bezpłatne (Erasmus+) lub za niewielką odpłatnością – jako wkład własny do projektu (wymiany szkolne uczniów, wizyta studyjna w Bawarii). Uczniowie podczas zajęć programowych zajmują się różnorodną tematyką posługując się językami obcymi, poznają życie codzienne uczniów i funkcjonowanie szkół z różnych krajów europejskich jak i państwo czy region, w którym odbywa się projekt.

      Wiosną, w dniach 18-22 marca 2019 w ramach programu Erasmus+ Akcja 2 – Partnerstwa Współpracy Szkół, grupa uczniów wraz z opiekunami p.Iwoną Budakow i p.Krzysztofem Łasiewickim wzięła udział w drugiej mobilności projektu BEL w Aversie we Włoszech. Tematyką spotkania projektowego była nauka tolerancji poprzez różnorodność mniejszości. Włochy należą do tych krajów, w których ta różnorodność jest najbardziej widoczna. Uczniowie pracując w grupach międzynarodowych zapoznawali się z losami przedstawicieli mniejszości podczas wywiadów, opowiadali o własnych doświadczeniach a następnie przedstawiali efekty wywiadu w formie prac plastycznych. Taka tematyka projektowa to łamanie stereotypów narodowych, które są przyklejane jak łatki do danej nacji jak i nauka tolerancji – poszanowania odmienności drugiego człowieka. Efekty pracy uczestników zostały przedstawione podczas podsumowania projektu. Na przykładzie Włoch uczestnicy projektu uświadomili sobie, że życie w tak różnorodnym społeczeństwie, nie tylko narodowościowo czy religijnie, może normalnie i bez żadnych zakłóceń przebiegać i że sztuka tolerancji wobec innych daje też szansę, że wobec nas też inni będą tolerancyjni. Uczniowie mieli też okazję zasiąść we włoskiej ławce i poznać szkołę od wewnątrz, zaobserwować włoskich uczniów na lekcji oraz czym się różnią zajęcia od tych, które mają w nidzickim ogólniaku. Włoskie rodziny, które przyjmowały uczniów zadbały o to by każdy czuł się jak najlepiej i jak najbardziej poznał włoską kuchnię..włoskie śniadanie może wywołało wielkie zdziwienie, ale co kraj to obyczaj. Nie obyło się bez wycieczki do Neapolu, by pośród uliczek starego miasta poznać kawałek tej włoskiej historii. Od powrotu brakuje nam włoskiej wiosny, cytryn oraz pomarańczy spotykanych na każdym kroku jak i smaku neapolitańskiej pizzy. Ale mówimy do zobaczenia w maju w Nidzicy – wtedy uczniowie ZSO będą gościć koleżanki i kolegów u siebie z zagranicy. Na rok szkolny 2019/2020 zaplanowane są mobilności do Bari oraz Hanko.

      Szkołami uczestniczącymi w projekcie są: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy (koordynator miedzynarodowy), dwie szkoły z Włoch (Aversa oraz Bari), Słowenia (Ravne na Koroskem) oraz Finlandia (Hanko). Nad całością tego międzynarodowego projektu czuwa p.Sabina Wylengowska z ZSO w Nidzicy.

       

      galeria zdjęć na FB ZSO ---> link