• Polska /05.2019/

• ERASMUS+ BEL, mobilność w Nidzicy 20-24.05.2019

Szkoły z Finlandii, Włoch oraz Słowenii z wizytą w nidzickim „dołku” w ramach Erasmus+

Projekt BEL – odsłona trzecia.
            Zespół Szkół Ogólnokształcących jako główny koordynator projektu BEL gościł w dniach 20-24 maja swoich partnerów projektowych z Aversy, Bari, Hanko oraz Ravne na Koroškem. To już trzecia mobilność projektu BEL z językiem projektowym niemieckim w ramach Erasmus+. Tym razem tematyką projektową było rozwijanie kreatywności. Uczniowie nidzickiego ogólniaka przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek aktywne oraz pełne niespodzianek zwiedzanie Nidzicy, która jak się okazała kryje w sobie wiele tajemnic. Goście pełni entuzjazmu szukali m.in. pomnika Gregorowiusów, białego rycerza, śpiewali piosenki w swoim narodowym języku jak i podziwiali Nidzicę z wieży ratuszowej, która została przyozdobiona czerwonymi balonami czy wysyłali widokówkę do swojej macierzystej szkoły z pozdrowieniami. Dla uczniów ZSO nie biorących bezpośrednio w projekcie jak i ich rodziców kraje partnerskie przygotowały wystawy krajoznawcze własnego regionu, które będzie można również zobaczyć podczas dni otwartych ZSO. W międzynarodowych grupach uczestnicy projektu brali udział w warsztatach rękodzielniczych, uczyli się szyć, tworzyć różnego wzory na materiale a wszystko w oparciu o ekologiczne trendy. Uczniowie poznawali również przyprawy i ich właściwości lecznicze tworząc woreczki zapachowe jak i mieszanki do kąpieli leczniczych. Takie własnoręcznie wykonane dzieła mogą być wspaniałym prezentem, do tego zapakowane w ekologiczną własnoręcznie wykonaną torebkę prezentową, ukazują serce włożone w tworzeniu dzieła. Uczniowie pracowali też nad wystawą „kreatywność na co dzień” – co kryje się pod pojęciem kreatywności, jak kreatywnie zacząć dzień czy jak kreatywnie spędziliśmy czas na projekcie. W Gdańsku uczestnicy projektu zapoznali się z nietypową dzielnicą Gdańska – Zaspą, gdzie można zobaczyć 54 murale międzynarodowych artystów, którzy upiększyli bloki tej dzielnicy w związku z 1000 urodzinami miasta Gdańsk. Oczywiście uczniowie projektu poznali nie tylko Stare Miasto ale również i Westerplatte. Niespodziankami przyrodniczymi były podczas projektu spływ kajakowy po Krutynii, jak i wizyta w rezerwacie „Zakręt”, gdzie bliskość natury sprowokowała do niesamowitych ujęć fotograficznych, które każdemu na długo pozostaną w pamięci.

Na rok szkolny 2019/2020 zaplanowane są mobilności uczniów do Bari (Włochy) oraz Hanko (Finlandia).

galeria zdjęć na FB ZSO ---> link