• Finlandia 02.2020

     • Nagłówek

     • W dniach 07-11.02 miało miejsce drugie spotkanie projektowe w ramach projektu Erasmus+ Full STEAM ahead, którego celem jest zachęta uczniów, zwłaszcza dziewczyn do studiowania przedmiotów ścisłych. Uczniowie Nidzickiego ZSO wraz z kolegami z pozostałych krajów partnerskich spotkali się w Finlandii. Tytuł spotkania projektowego to Digital Artists

      Cały tydzień przebiegł bardzo pracowicie. Prawie każdego dnia uczestnicy podzieleni na drużyny międzynarodowe, brali udział w różnego rodzaju warsztatach, których celem było pokazanie, że nowoczesne technologie mogą być nauczane w interesujący, angażujący uczniów sposób, nawet poprzez sztukę. Już od pierwszego dnia członkowie wszystkich drużyn zbierali materiały do stworzenia produktów końcowych wymiany – filmów i plakatów. Do tworzenia tych materiałów korzystali z różnorodnych urządzeń technologicznych: aparatów cyfrowych, kamer, drona, kamer termalnych. Pod koniec wymiany wszystkie grupy zaprezentowały efekty swojej pracy, które zrobiły na oglądających bardzo duże wrażenie.

      Uczestnicy wymiany brali również udział w wykładach interaktywnych. Pozostając w duchu projektu, przedstawiono sylwetkę pani Eunice Newton Foote, naukowca, fizyka, wynalazcy i obrończyni praw kobiet.
      Nauczyciele z krajów partnerskich także nie próżnowali. Dla nich również zorganizowano warsztaty i wykłady mające na celu zapoznanie ich z różnymi metodami praktycznego podejścia do nauczania fizyki, chemii i geografii, aktywizacji ucznia na lekcjach i tym samym zachęcenia ich do nauki przedmiotów ścisłych.
      Ostatni dzień wymiany uczniowie spędzili na Uniwersytecie w Oulu. Warsztaty zaczęli od poznania Inkscape - darmowego programu do tworzenia grafiki wektorowej. Po zaprojektowaniu własnych grafik, każdy uczestnik mógł wyciąć je laserowo w drewnie. W ten sposób powstały plakietki i breloczki do kluczy własnego projektu i wykonania. Kolejny warsztat poprowadzony został przez reprezentantkę projektu Luma, którego celem jest nauka przedmiotów STEM w ciekawy, nowatorski sposób młodzież, ale też dzieci już w wieku przedszkolnym.

      Czas wolny od pracy projektowej uczestnicy wymiany spędzili na poznawaniu kultury i stylu życia Fińskiego partnera. I tak np. zapoznali się ze sposobem funkcjonowania szkół fińskich, na rakietkach śnieżnych przemierzali wpisany na listę dziedzictwa narodowego Geopark w Rokua, poznawali Laponię i jej unikatowe krajobrazy, w tym popularną atrakcję turystyczną- zamek zbudowany w całości ze śniegu i lodu.

      http://steam.erasmuspl.eu/2020/02/12/2nd-ltt-activity-digital-artists-in-finland/