• Słowacja /1.2019/

• ELS - Essential Life Skills

Nasze międzynarodowe spotkanie projektu “Essential Life Skills” w ramach programu Erasmus+ rozpoczęte!

---- Pierwszy dzień (wtorek 08.01.2019r.) rozpoczął się w centrum kulturalnym „Stanica”, gdzie na wstępie powitał nas dyrektor szkoły goszczącej, SSOŠ Pro scholaris, Pan Tomas Milata. Następnie zaproszony gość, pan Tomas Hanus, doradca finansowy i prezes firmy NRF, zajmującej się zarządzaniem i doradztwem finansowym, poprowadził seminarium dla uczniów i nauczycieli, w którym przedstawił różne typy narzędzi finansowych oraz omówił ich wady i zalety. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których w mieszanych, międzynarodowych grupach wdrażali właśnie poznane informacje w życie, obliczając między innymi stawki oprocentowania różnego rodzaju produktów finansowych banków z wielu krajów. Następnie uczestnicy projektu z poszczególnych państw zaprezentowali wszystkim wybrane aspekty ekonomii swojego kraju, po czym młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach, podczas których użyli świeżo uzyskanej wiedzy do porównywania ze sobą różnych elementów tego zagadnienia. Pierwszy dzień okazał się dla wszystkich bardzo pouczający!

------ Drugi dzień spotkania w ramach projektu Essential Life Skills zaczął się dla uczestników bardzo wcześnie. Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli z samego rana na całodzienną wycieczkę do stolicy naszych gospodarzy, Bratysławy. Jako pierwszy odwiedziliśmy Narodowy Bank Słowacji (Národná Banka Slovenska), gdzie zobaczyliśmy jak wytwarzane są banknoty €, usłyszeliśmy historię Strefy Euro oraz dowiedzieliśmy się, czym jest Europejski Bank Centralny, jakie są jego zadania i cele. Następnie zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem Stare Miasto, Zamek w Bratysławie, średniowieczne mury obronne oraz rynek główny. Ten dzień zdecydowanie był szansą na poznanie kawałka historii naszego Słowackiego partnera

---- Kolejny dzień naszego pobytu w Żylinie rozpoczął się wykładem prowadzonym przez doradcę finansowego, pana Tomasa Hanus, w trakcie którego przedstawił on uczniom sposoby skutecznego i racjonalnego planowania domowego budżetu oraz możliwości oszczędzania. Następnie uczniowie wykorzystali tę wiedzę w praktyce podczas dwóch warsztatów – w trakcie pierwszego planowali swój przyszły domowy i osobisty budżet, w trakcie drugiego musieli doradzić fikcyjnej osobie jak najskuteczniej zaplanować jej finansowe decyzje. Uczniowie używali do swoich zadań aplikacji mobilnych Padlet i tabletów.

---- Czwarty dzień spotkania w ramach projektu ELS, programu Erasmus+, spędziliśmy na poznawaniu kulturowego i historycznego dziedzictwa naszego Słowackiego gospodarza. Dzień rozpoczęliśmy od wycieczki do pięknie położonego miasta Kremnica, gdzie zwiedziliśmy Mennicę Kremnica – historyczny ośrodek wydobycia złota na Słowacji i słowackiego mennictwa. Mennica ta istnieje i działa nieprzerwanie od blisko 700 lat. Na miejscu obejrzeliśmy proces wytwarzania monet dawniej i dziś. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Banská Štiavnica, która należy do najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie i jest obiektem z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Tam wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy historyczną część miasta, a także kopalnię złota i srebra, która przez kilka wieków stanowiła o znaczeniu miasta i dobrobycie jego obywatelom

galeria zdjęć na FB ZSO ---> link