• Grecja 06.2022

        • „Full STEAM Ahead!” Wymiana w Grecji 06.2022

        • Ostatnia wymiana w ramach międzynarodowego projektu Full STEAM ahead! w greckim Volos.

          W dniach 19-25 czerwca miało miejsce ostatnie międzynarodowe spotkanie projektowe w ramach trzyletniego projektu programu Erasmus+ Full Steam ahead!, którego koordynatorem jest Nidzicki Zespół Szkół Ogólnokształcących. W Greckim Volos spotkali się uczniowie oraz nauczyciele z pięciu krajów partnerskich: Słowacji, Grecji, Hiszpanii, Estonii oraz oczywiście Polski.  Ponieważ celem projektu jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności uczniów (a w szczególności dziewcząt) w zakresie przedmiotów ścisłych, uczestnicy spotkania eksplorowali świat nauki przekonując się, że przedmioty ścisłe, zwłaszcza matematyka, mogą być fascynujące, łatwe do zrozumienia, a ich nauka może być jednocześnie zabawą.

          Podczas wielu wykładów i warsztatów przygotowanych przez greckiego gospodarza, uczestnicy wymiany min zapoznali się z życiem i pracą Hypatii, znanej matematyczki z czasów starożytności, dowiedzieli się jaką rolę odegrała matematyka w budowie tunelu Efpalinosa, przypomnieli sobie twierdzenie Pitagorasa, oraz wprowadzali je w życie próbując zmierzyć wymiar boiska szkolnego przy użyciu taśmy, sznurka, gwoździ i młotka J. Poznawali również działanie zegara słonecznego, rozwiązywali zagadki starożytnych matematyków, odwiedzili szklarnie Uniwersytetu Tesalii, gdzie zapoznali się z wszystkimi etapami ekologicznej uprawy warzyw.

          Dużą dawką wiedzy, motywacji oraz zabawy okazała się wizyta studyjna w Centrum Nauki i Muzeum Technologii NOESIS w Salonikach, gdzie uczestnicy wymiany obejrzeli min wystawę „Technologia w starożytnej Grecji”, odwiedzili Techno park z interaktywnymi wystawami, planetarium, gdzie obejrzeli film na temat naszego Układu Słonecznego oraz Cosmoteatr, gdzie obejrzeli inspirujący film w 3D „Miej wielkie marzenia – cuda inżynierii” opowiadający historie młodych ludzi z różnych zakątków świata, którzy dzięki marzeniom i odwadze, przy użyciu nauk ścisłych i technologii spełnili swoje marzenia zmieniając świat na lepsze.

          Oprócz nauki, uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich mogli poznać skrawek greckiej kultury i historii próbując tradycyjnych potraw greckich, zwiedzając z przewodnikiem Volos – miasto Jazona i Argonautów, a także zwiedzając Ateny i muzeum na Akropolu.

          Jednocześnie koordynatorzy ze szkół partnerskich mieli okazję podsumować trzy lata trwania projektu dokonując jego ewaluacji oraz przygotowując raport końcowy.

          Głównym koordynatorem projektu był Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy.  Projekt został dofinansowany przez program Unii Europejskiej Erasmus+ (http://erasmusplus.org.pl), ZSO na jego realizację otrzymało 25.270 euro.

          Po więcej informacji zapraszamy na stronę projektu: http://els.erasmuspl.eu