• Niemcy

     • Nagłówek

     • Spotkanie projektowe niemieckiej miejscowości Calw

       

      W dniach 17-23 stycznia 2016 uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy wzięli udział w wymianie międzynarodowej w Niemczech w ramach projektu Erasmus + “Młodzi przedsiębiorcy na starcie”. Głównym celem spotkania była nauka tworzenia biznes planu. Młodzież z pięciu krajów partnerskich: Polski, Niemiec, Grecji, Hiszpanii oraz Słowacji uczestniczyła w wykładach i warsztatach mających na celu poznanie świata biznesu. Uczniowie wzięli udział w wykładzie p. Saschy Rudolpha p.t. “Pomyślny przedsiębiorca” podczas którego dowiedzieli się min. jak przekuć pomysł na udany biznes, jak stworzyć własne przedsiębiorstwo, jak je promować, jak oddziaływać na klienta, jak skutecznie walczyć z konkurencją. Następnie młodzież podzielona została na grupy międzynarodowe, w których mieli za zadanie przez cały tydzień pracować nad wymyślonym przez siebie produktem, musieli min. określić do kogo jest on skierowany, jak zdobyć finanse na produkcję, jak go zareklamować i sprzedać. W połowie tygodnia odbył się “Panel przedsiębiorców", podczas którego uczniowie spotkali się z przedstawicielami pięciu największych firm w okolicy i zaprezentowali im swoje pomysły, otrzymali informacje zwrotne i rady, zadawali pytania min. o sekret powodzenia ich przedsiębiorstw. Ostatniego dnia wymiany, gdy projekty biznesowe uczniów były już skończone, prezentowali je oni pozostałym uczniom, nauczycielom oraz lokalnym przedsiębiorcom, odpowiadali na pytania i próbowali “sprzedać” swój produkt. Pierwsze miejsce zajęła grupa uczniów, która wymyśliła “Feasy Translate”, bezprzewodowe urządzenie wkładane do ucha, które na bieżąco tłumaczy wszytko, co jest akurat mówione w obcym języku.

      Podczas wymiany uczniowie oprócz pracy nad “własną firmą” i poznawania siebie nawzajem odwiedzili muzeum Mercedes - Benz Welt, gdzie mogli poznać historię jednej z najważniejszych marek w historii motoryzacji; spędzili przedpołudnie w zakładach Seuffer, dużej firmie wytwarzającej części do samochodów i urządzeń gospodarstwa domowego, gdzie nie tylko poznali historię firmy, ale też przyglądali się wszystkim etapom produkcji. W ramach poznawania miejscowej historii i kultury uczniowie zwiedzali muzeum Hermana Hesse, noblisty urodzonego w Calw, oraz Hirsau Monastery - pozostałości jednego z najważniejszych i największych klasztorów benedyktyńskich w średniowiecznych Niemczech.

      Zdobytą wiedzę na temat tworzenia biznes planu i nowe umiejętności młodzież biorąca udział w wymianie przekazuje innym uczniom ZSO w Nidzicy. Kolejnym etapem projektu “Młodzi przedsiębiorcy na starcie” jest wizyta w Grecji, gdzie nasi młodzi przedsiębiorcy będą uczyli się pracy w grupie, następnie odbędzie się spotkanie na Słowacji p.t. “Zarządzanie zasobami ludzkimi” i w końcu wymiana w Hiszpanii p.t. “Marketing”.

      Zachęcamy do odwiedzania strony projektu: http://testy.drugikot.pl/erasmus/

       

      http://testy.drugikot.pl/erasmus/calw-2016/ i link:

      http://testy.drugikot.pl/erasmus/ltt-activity-in-germany-our-memories-2/