65-lecie LO im.St.Wyspiańskiego w Nidzicy 2011
—Trzeba mieć odważne marzenia i umieć je realizować — powiedziała prof. dr hab. Jolanta Tarasiuk, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego na benefisie z okazji 65-lecia nidzickiego LO.
Pani Jolanta Tarasiuk zajmuje się chemioterapią molekularną- najbardziej współczesną metodą leczenia chorób nowotworowych, jest ekspertem programu naukowego UE. Przyjechała do Nidzicy, ponieważ jest absolwentką nidzickiego LO.link do galerii na FB ZSONIDZICA
Główną organizatorką spotkania z absolwentami była pani Teresa Kujtkowska, która dzięki doskonałym relacjom z uczniami zgromadziła niezwykle interesujących ludzi (wszyscy skończyli nidzickie LO im St. Wyspiańskiego).
Swoim doświadczeniem i refleksjami podzieliła się także dr hab. Pani Hanna Retuszna - pracownik naukowy UMK w Toruniu (Zakład Literatury Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego), filolog i filozof, szczególnie interesuje się zagadnieniem śmierci jako prawdy ostatecznej.
Pani Retuszna powiedziała, że dumna jest z tradycji szkoły, którą ukończyła. Pracownik Szkoły Baletowej - pan Mirosław Czop zwierzył się słuchaczom, że taniec stał się jego pasją, kiedy był uczniem LO. Dzisiaj jest absolwentem filologii polskiej, teatrologii, sędzią jazdy figurowej na lodzie, scenarzystą i reżyserem koncertów galowych Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Mile wspominał pana Waldemara Kisielińskiego, bowiem to jemu zawdzięcza zainteresowanie teatrem.
Gościem LO był prezes Zarządu Polish Energy Partners S.A - pan Zbigniew Prokopowicz- człowiek sukcesu – nie można się poddać, trzeba mieć cel i szczęście, aby trafić na odpowiednich ludzi - powiedział.Mieć pasję i żyć pełnią życia to sposób, jaki podali młodzieży wychowankowie „klasztorka”
Człowiekiem wielkiej pasji jest pan Marcin Kaczkan - dr inż., pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Otrzymał wyróżnienie alpinistyczne Śnieżna Pantera za zdobycie pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSSR. Wszedł na jeden z najtrudniejszych szczytów Naga Parbat w Himalajach.
Z powodu wielu zajęć nie mogła przybyć wschodząca gwiazda polskiej estrady – Kasia Dąbrowska, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród w konkursach piosenki aktorskiej, znana w całym kraju odtwórczyni ról w serialach telewizyjnych. Swój pierwszy sukces odniosła jako uczennica LO na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. Przysłała list, w którym serdecznie podziękowała nauczycielom za pomoc i wsparcie. Pozostaje mieć nadzieję, że usłyszymy panią Kasię na koncercie zorganizowanym w jej rodzinnym mieście.
Gośćmi pani T. Kujtkowskiej i pana R. Ziółkowskiego, prowadzących benefis, byli także dyrektorzy szkoły:
- pani M Drozdowicz-24 lata na stanowisku dyrektora, wzór pedagoga dla uczniów i nauczycieli z pomocą grona pedagogicznego stworzyła „szkołę z zasadami”
-pan Stanisław Wiatrowski, który jako dyrektor kontynuował tradycje szkoły i zabiegał skutecznie o utworzenie Gimnazjum przy ZSO. Nadal realizuje się jako sprawny organizator, jest bowiem rektorem Uniwersytetu Trzeciego Wieku
-aktualny dyrektor szkoły pan Bogdan Malinowski, na którego barkach spoczywa dziś niemały ciężar kontynuowania pracy poprzedników i wzbogacenia jej o nowe elementy, których domaga się współczesność.
Bardzo ciekawie o swoim życiu opowiadali pierwsi absolwenci szkoły:
- pani Danuta Kopka – polonistka w LO,
- pan Longin Dąbrowski- wieloletni dyrektor ZS nr 1,
- pan Roman Przybysz – znakomity trener, wychowawca, twórca sukcesów w tenisie stołowym, człowiek o wielu zainteresowaniach,
- pan Stanisław Rabczyński – między innymi były starosta powiatu nidzickiego.
Tylko ograniczony czas mógł spowodować, że usłyszeliśmy tak niewiele, bo życie każdej z wymienionych postaci mogłoby być tematem samodzielnego reportażu.
Na uroczystość zostali zaproszeni wychowankowie szkoły, którzy dziś są kapłanami:
- ks. dr Paweł Rabczyński - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie publicznie podziękował pani Marii Bastkowskiej za pomoc w odkryciu powołania. Uważa, że to wielkie szczęście mieć wymagających nauczycieli. Gdzie prawda - tam się człowiek z człowiekiem zawsze spotka - powiedział ks. dr Zdzisław Kunicki - dr filozofii i teologii, wykładowca na UWM-ie.
Swoimi refleksjami na temat wolności podzielił się ks. dr Tomasz Mioduszewski: „Wolność to wybór dobra, bo sam wybór między dobrem a złem to tylko wolna wola”- powiedział.Ks. Wiesław Chudzik - pallotyn, psycholog wyraził przekonanie, że aby być zrealizowanym człowiekiem należy odnaleźć w sobie wrodzone predyspozycje i rozwijać je.
Benefis, był wspaniałą lekcją wychowawczą dla młodzieży i skłonił do refleksji przedstawicieli starszego pokolenia. Pokazał, że będąc mieszkańcem małego miasta czy wsi nie trzeba mieć kompleksów, wystarczą bowiem odwaga, pracowitość, świadomość własnej wartości, aby realizować najśmielsze marzenia.
Danuta Jakubowska