• Wizyty studyjne w Bawarii

• Bawaria 2016

• Uczniowie nidzickiego ZSO z wizytą w bawarskich Alpach 7-17 czerwca 2016

To już drugi taki projekt, w którym wzięło udział 20 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących odwiedzając południową część Niemiec.

galeria zdjęć na FB

Dzięki współpracy z Nidzickim Stowarzyszeniem Mniejszości Niemieckiej oraz Stowarzyszeniem „Niedźwiedzia Łapa” z Mrągowa, a przede wszystkim związkowi zrzeszającym dawnych mieszkańców Prus Wschodnich i Zachodnich zamieszkujących Bawarię, udało się zorganizować wizytę studyjną w głównej mierze sfinansowanej przez Bawarskie Ministerstwo Pracy, Spraw Socjalnych, Rodziny i Integracji poprzez Haus des Deutschen Ostens z Monachium dla 20 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Nidzicy oraz 20 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Mrągowie.

Uczniowie ZSO (gimnazjum oraz liceum) spędzili czas w bawarskich Alpach poznając nie tylko walory historyczne oraz kulturowe tego regionu ale przede wszystkim sprawdzając swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem niemieckim w codziennych sytuacjach. Sam pobyt w schroniskach młodzieżowych w tak znanych bawarskich miastach jak Garmisch-Partenkirchen i Bad Tölz, gwarantowały niezapomniane wrażenia i tak też było.

Z okien schroniska widać było najwyższy szczyt niemieckiej części Alp - Zugspitze, nie obyło się również bez wizyty na skoczni narciarskiej czy stadionie olimpijskim w Garmisch-Partenkirchen. Wydawać by się mogło, że skocznia i stadion to jedyne atrakcje turystyczne tego miasta i tu można się pomylić.

W Garmisch-Partenkirchen można przejść się przepięknym wąwozem Partnachklamm wyrytym w skałach przez górską rzekę Partnach dzielącą dawne wioski Garmisch i Partenkirchen, który zapierał dosłownie dech w piersiach.

W Monachium uczniowie zostali zaproszeni do Haus des Deutschen Ostens, gdzie bardzo ciepło przywitał ich prof. dr. Andreas Otto Weber i mieli okazję zobaczyć dwie wystawy czasowe, które obecnie przebywały w tej instytucji. Wizyta tam była również doskonałą formą poznania historii tego przepięknego zakątka Niemiec, jakim jest Bawaria. Wykład wygłosił Friedrich Wilhelm Böld, który był koordynatorem wizyty studyjnej uczniów do Bawarii.

Będąc w Monachium tylko jeden dzień najważniejsze atrakcje tego miasta można zobaczyć tylko dzięki mobilnemu zwiedzaniu – nasz autokar wspaniale się do tego nadawał – pani przewodnik po Monachium pokazała nam najpiękniejsze zakątki tego miasta. Oczywiście nie obyło się bez wizyty w dawnej letniej rezydencji Wittelsbachów w Schloss Nymphenburg. Monachijską starówkę uczniowie odkrywali już pieszo. W Monachium nidziccy opiekunowie spotkali się z absolwentką ZSO – Natalią Morzyc.

Oczywiście wizyta studyjna do południowej Bawarii nie mogła się obyć bez zobaczenia zamków królewskich: Neuschwanstein i Hohenschwangau , wizyty w Muzeum Bawarskich Królów oraz spaceru wokół Alpsee - jeziorze które zachwyciło nie tylko pięknymi widokami wokół, ale i turkusową barwą wody. Niezapomniany dzień wrażeń – miejsce, w którym marzeniem było by zamieszkać.

Kolejnym punktem programu był wyjazd do Mittenwald, miejscowości o bardzo ciekawej zabudowie architektonicznej – bawarskie domy z zewnętrznymi malowidłami ściennymi. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać podczas wizyty w muzeum lutnictwa historię niezwykle pracochłonnej sztuki.

Z wielkim smutkiem wyjeżdżaliśmy z Mittenwald. Te zdrojowe miasto na pewno zostanie nam długo w pamięci. Koordynatorzy projektu przygotowali tego dnia popołudniową niespodziankę dla uczniów – chętni mogli przejechać się Bullcartsami, niezapomniane wrażenia, które zostały uwieńczone na wielu zdjęciach.

Całkiem innym, ale zarazem też urokliwym miastem było Rosenheim, gdzie grupa spotkała się z zastępcą burmistrza z panem Karlem Heindl, a następnie wraz z przewodnikami poznawała najważniejsze zabytki miasta. W kolejnych dniach na młodzież czekała wizyta na wyspie Herreninsel na jeziorze Chiemsee, na którym znajduje się pałac, o bardzo bogato zdobionych komnatach oraz wyjazd do Berchtesgaden .

Przeczytaj cały tekst: Uczniowie nidzickiego ZSO z wizytą w bawarskich Alpach - Nidzica http://nidzica.wm.pl/365238,Uczniowie-nidzickiego-ZSO-z-wizyta-w-bawarskich-Alpach.html#ixzz4kXDXPGYB