• Polska /4.2019/

• 8-12.04.2019

• W kwietniu miała miejsce kolejna mobilność w ramach międzynarodowego projektu Erasmus” p.t. Essential Life Skills (Niezbędne umiejętności życiowe). Tytułem i główną tematyką wymiany było „Zarządzanie sobą”. Uczniowie z wszystkich krajów partnerskich: Słowacji, Włoch, Grecji, Litwy i Polski tym razem brali udział w serii spotkań projektowych, warsztatów i wykładów, podczas których uczyli się tzw. umiejętności miękkich. I tak radzenia sobie ze stresem, gniewem i negatywnymi emocjami, oraz asertywności, uczyli się pod okiem Dr Habilitowanej Martyny Kotyśko, wykładowcy UWM, specjalisty w dziedzinie psychologii i tematyce projektowej. Pewności siebie i umiejętności pracy zespołowej nabierali podczas spotkań z absolwentem ZSO, uczestnikiem pierwszego projektu międzynarodowego w szkole w latach 2009-2011, Mateuszem Felińskim. Mateusz jest również absolwentem szkoły aktorskiej i filologii angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim, który poza granie w teatrze, serialach telewizyjnych i reklamach, zajmuje się zawodowo przeprowadzaniem różnorodnych warsztatów dla młodych ludzi. Warsztaty na temat dobrych manier przeprowadziła pani Agata Dutkowska, nauczyciel w Nidzickim ZSO. Podczas tego spotkania uczniowie poznawali zasady dobrego zachowania, tego jak zmieniały się one na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, sprawdzali swoją wiedze za pomocą aplikacji Kahoot. Techniki relaksacyjne uczniowie poznawali podczas warsztatów w Studio Rozwoju i Kreatywnej Edukacji w Olsztynie, Harmonium, gdzie poznawali również techniki „oswajania stresu” oraz osiągania wewnętrznej harmonii. Ostatni dzień uczestnicy wymiany spędzili pracowicie w Wiosce Garncarskiej w Kamionce, gdzie brali udział w warsztacie kulinarnym, a także w warsztatach z wytwarzania świec i garnków. Oprócz pracy nad sobą, młodzież z krajów partnerskich miała okazję również poznać historię i kulturę naszego kraju, a także okolic. Nidzicę poznawali podczas The Amazing Race – w drużynach międzynarodowych, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, wykonywali zadania jak np. liczenie schodów prowadzących na zamek, zrobienie sobie selfie w średniowiecznych kostiumach, dowiedzenie się od mieszkańców Nidzicy, kto jest burmistrzem miasta, kupienie pocztówki w Urzędzie Pocztowym. Jeden z dni wymiany uczniowie spędzili w Warszawie, gdzie zwiedzili Stare Miasto i Trakt Królewski z przewodnikiem, poznali jego historię, zobaczyli najważniejsze punkty, jak np. Kolumna Zygmunta, a także kosztowali typowych dań polskich. Nie obyło się również bez wycieczki do stolicy naszego regionu, Olsztyna, gdzie wraz z przewodnikiem uczestnicy wymiany odbyli spacer po starówce i Zamku poznając jego historię i okolice. Spotkanie w Nidzicy było piątym ostatnim wydarzeniem związanym z uczeniem się/nauczaniem i szkoleniami. Jednak zawarte podczas tych dwóch lat przyjaźnie są dla nas gwarancją przyszłej współpracy ze szkołami partnerskimi.

galeria zdjęć na FB ZSO ---> link