• Litwa /04 2018/

• Młodzież z nidzickiego ZSO z wizytą na Litwie.

Spotkanie w litewskim Silale to druga z kolei mobilność uczniów „nidzickiego dołka” w ramach projektu ELS (Essential Life Skills) sponsorowanego przez program Erasmus+. Tematem przewodnim było tu Doradztwo Zawodowe. Pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich: Polski, Słowacji, Litwy, Grecji i Włoch spotkali się w litewskiej szkole, gdzie prezentowali pozostałym swoje miasta i szkoły. Następnie uczniowie udali się na spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami, a kolejną formą realizacji programu była dla nich noc w tzw. Zielonej Szkole, która stanowiła wprowadzenie do tematycznych zajęć projektowych oraz okazję do zapoznania się i integracji. Nauczyciele z kolei wzięli udział w spotkaniu koordynatorów, na którym dokonali ewaluacji dotychczasowych zadań projektowych, a także w różnego rodzaju warsztatach.
            Podczas następnych dni wymiany uczniowie mieli szansę uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez doradców zawodowych, a także w warsztatach pt. Hot Jobs of the Future – Popularne zawody przyszłości. W grupach międzynarodowych odwiedzali oni różne przedsiębiorstwa i przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces w karierach zawodowych. I tak np. jedna grupa trafiła na nowoczesną farmę, która dzięki użyciu najnowszych technologii nie ma sobie równych w okolicy, inna poznawała pracę „makeup artist” – nowoczesnej bizneswoman, odnoszącej sukcesy w różnych krajach Europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych; kolejna grupa trafiła do nowoczesnego studio fotograficznego, a jeszcze kolejna zgłębiała tajniki pracy  zespołu grafików komputerowych, którzy zajmują się grafiką takich firm, jak min. Coca Cola. Uczniowie mieli okazję obserwować wymienionych przedsiębiorców przy pracy, prowadzić z nimi rozmowy, pytać o sekrety ich sukcesu, poznawać ich pracę.  Następnie wszystkie grupy prezentowały zawód „swojego przedsiębiorcy” pozostałym uczestnikom wymiany. Co więcej, uczniowie wraz z opiekunami poznawali historię i tradycje Litwy, zwiedzali Wilno, Wzgórze Krzyży, czy też piękne wydmy Mierzei Kurońskiej - jedne z największych na świecie. Mieli również okazję robić własne cukierki w jednej z najstarszych litewskich fabryk czekolady – Ruta.

galeria zdjęć na FB ZSO ---> link

Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na stronę projektu: http://els.erasmuspl.eu